calisto.bg

Eкскурзии до Дубай-ОАЕ със Самолет

Информация за Дубай-ОАЕ

Обща информация

Местна валута
Дирхам (AED)
1 USD = 3.67 AED (официално фиксиран курс).
Кредитни карти VISA, MASTER CARD, AMERICAN EXPRESS и DINERS CLUB се приемат в повечето хотели, търговски центрове и магазини.
Валутата трябва да се обменя само в банки и обменните бюра, като обмяната извън тях е наказуема.
Актуални препоръки
В началото на 2017 г. ОАЕ прекъснаха дипломатическите си отношения с Катар. Властите в ОАЕ оповестиха, че всякаква публична демонстрация на съпричастност или симпатия към Катар, вкл. в социалните мрежи, биха могли да се санкционират с глоби в особено големи размери и/или лишаване от свобода.
Сигурност
Потенциални заплахи за тероризъм не са изключени за района на Близкия изток, в това число и за ОАЕ.  На пътуващите се препоръчва да проявяват внимание, когато се намират  на обществени места, търговски и туристически обекти, където обикновено  се събират повече  хора.
Престъпност
ОАЕ се считат за една от държавите с най-ниска престъпност в Близкия изток. Въпреки това са възможни отделни прояви на джебчийство в големите търговски центрове, пазарите и мероприятията с масово струпване на хора. Препоръчително е да не се приемат напитки, цигари и др. от непознати лица, както и да не се използват нелицензирани таксиметрови и др. транспортни услуги.
Особености на законодателството
Обичаите и законите в ОАЕ са във висока степен съобразени с религиозните норми на исляма.
В периода на свещения за мюсюлманите месец Рамадан са забранени употребата на храна и напитки (вкл. вода или дъвчене на дъвка), пушенето на обществени места и в автомобилите, като в повечето търговски центрове са изградени указани за целта места за хранене за туристи. От туристите се очаква да не носят предизвикателно облекло (къси поли, къси панталони и др.).
По време на всички мюсюлмански празници на пътуващите се препоръчва проявата на уважително отношение към местните религиозни традиции.
Забранено е проповядването на обществени места на друга религия освен исляма. Изповядането на друга религия е допустимо и се осъществява в одобрените от властите религиозни храмове.
Употребата и притежаването и на най-малки количества наркотични вещества (вкл. по-малки от 0,1 г) са строго забранени и се наказват с лишаване от свобода. Установяването на наркотични вещества в кръвта, извършено чрез вземане на кръвна проба или по друг път, се счита за притежаване на наркотици и е наказуемо. Транзитни пътници под въздействието на наркотични вещества също могат да бъдат задържани.
Алкохолни напитки се сервират само в лицензирани ресторанти и заведения. Видимо неадекватно поведение на обществени места, настъпило в резултат на злоупотреба с алкохол, е наказуемо. Пребиваващите продължително в страната чужденци - немюсюлмани имат право на лиценз за закупуване и домашна употреба на алкохол. В емирството Шарджа са забранени консумацията и пренасянето на алкохол (в багаж или автомобил).
Управлението на МПС след употреба и на минимално количество алкохол е сериозно престъпление. Застраховката Ви може да бъде обявена за невалидна в подобни случаи, а финансовите загуби и претенции се заплащат от шофьора-нарушител.
Демонстрирането на неприлични жестове, груб език и обидно поведение на обществени места е наказуемо.
Не се допуска демонстрирането на обществени места на жестове и поведение на привличане, като целуване, прегръщане и др.
Не съществуват специални органичения за жени. Жените могат да управляват автомобили и да се движат свободно и без придружители на обществени места.
Не е прието да се снимат местни жители без тяхното изрично разрешение.
Забранено е снимането с фотоапарат или мобилен телефон на сгради на ведомства, военни бази, пристанища, летища, дипломатически и консулски представителства, индустриални обекти и др. Местните власти изземват фотоапарата и налагат санкция, като при разследване на деянието на чужденците се отнемат документите за пътуване и им се налага забрана да напускат страната.
Поддържането на извънбрачни сексуални връзки е наказуемо.
Хомосексуалните връзки и поведение са наказуеми.
Внасянето на порнографски материали е незаконно.
Митнически изисквания
Особено внимание е необходимо при пренасянето за лично ползване на лекарства, като вносът на редица допустими в България медикаменти е забранен в ОАЕ. Допълнителна информация е публикувана на страницата на правителството на ОАЕ:
https://government.ae/en/information-and-services/health-and-fitness/drugs-and-controlled-medicines
На пътуващите лица, които не принадлежат към мюсюлманското вероизповедание, се допуска вносът в ОАЕ на до 4 л. алкохол.
Забранено е внасянето на електронни цигари вкл. за лично ползване.
Допълнителна информация за митническите изисквания в ОАЕ можете да изтеглите от ТУК.
Здравеопазване
Не се препоръчва използването за питейни цели на вода от чешмата.
Високата влажност и повишеното съдържание на пясък и прахови частици във въздуха са рискова предпоставка за лица, страдащи от високо кръвно, сърдечносъдови проблеми или хронични заболявания на дихателните пътища.
За използването на медицинските центрове в ОАЕ от краткосрочно пребиваващи в страната чужденци е необходимо пътуващите да разполагат с предварително сключена медицинска застраховка. В противен случай  разходите за медицинско обслужване се покриват на място.
При регистрация заа продължително пребиваване в страната се извършват редица медицински тестове за ХИВ, СПИН, туберколоза и хепатит „В”. Сертификати, издадени извън страната, не се признават. При положителен резултат на теста, чужденецът подлежи на депортиране от ОАЕ.
Движение по пътищата
Българските СУМПС се признават в ОАЕ от юли 2018 г. само ако се използват от пътуващи, които са български граждани.
При дългосрочен престой в ОАЕ е допустима подмяната на българско СУМПС с емиратско без да е необходимо да се полага изпит за правоспособност.
ОАЕ са сред страните подписали Конвенцията за движение по пътищата - Виена, 1968г.
Равнището на сигурност по пътищата е добро. Шофирането изисква постоянно внимание и стриктно спазване на знаците и ограниченията на скоростта.
Преминаването на червен светофар от водач на МПС може да доведе до високи глоби и затвор до един месец, особено ако нарушението е създало опасност за произшествие.
При пътно – транспортно произшествие е необходимо да се спазват правилата на емирството, в което се намирате. В Абу Даби не следва да местите колата си до пристигане на полицията, даже ако се пречи на  движението. В Дубай  можете  да преместите колата си  само, ако  причинявате затруднения на движението. В другите емирства  колата може да бъде преместена, ако инцидентът е лек и двете страни в него са се договорили  за отговорността по него. Счита се за сериозно нарушение напускането на произшествието преди идването на полицията.
Даже  незначителни прояви на раздразнение по време на шофиране, като груби жестове, могат да доведат до сериозни санкции.
Междуградските магистрали са безплатни. Само на емиратската магистрала Е 11, в определени участъци се прилага системата „SALIK” за тол-такси. “SALIK”  –стикер може да бъде закупен от всяка бензиностанция. Първоначалната му стойност е 100 дирхама и за активирането му е необходимо да се създаде акаунт на адрес: www.salik.gov.ae/en Всяко преминаване на автомобила през съответния тол-гейт се таксува автоматично с 4 дирхама.
Считано от 1 ноември  2016 г. се прилага закон, съгласно който напускането на територията на ОАЕ се извършва само след заплащане на всички дължими глоби.
Изключване на отговорност (Disclaimer)
Настоящите препоръки са изготвени на базата на достъпната към момента информация, като Министерство на външните работи не носи отговорност за нейната пълнота или евентуални загуби или вреди, настъпили в резултат на ползването й.

 

Документи за пътуване и визов режим

Съгласно споразумението гражданите на ЕС (с изключение на гражданите на Обединеното кралство и на Ирландия, които не са страни по споразумението) - притежатели на валиден обикновен паспорт или на дипломатически, служебен, официален или специален паспорт, издаден от държава-членка на ЕС, както и гражданите на ОАЕ - притежатели на валиден паспорт или на дипломатически, служебен, официален или специален паспорт, издаден от ОАЕ, се освобождават от задължението да притежават визи за краткосрочно пребиваване, когато влизат и пребивават на територията на другата договаряща страна за срок до 90 дни, за всеки период от 180 дни към датата на влизането. Споразумението се прилага от 6 май 2015 г.
Изискванията за работни и дългосрочни визи не сe променят. За започване на работа е необходимо да се влезе в страната с предварително издадено специално разрешение за работа.
Внимание!
  • Задграничният Ви паспорт следва да бъде валиден минимум 6 месеца към момента на пътуването.
  • Местните власти не допускат влизането на територията на ОАЕ с временен паспорт, издаден от българско дипломатическо представителство. Допуска се само напускането на страната с временен паспорт, издаден от генералното консулство на Република България в Дубай.
С писмо от 1 юни 2018 г. до авиокомпаниите, осъществяващи полети до и от ОАЕ, емиратските власти са съобщили за въвеждането на нови правила за пътуване на малолетни и непълнолетни лица, както и за пътуване, при което малолетното или непълнолетно лице се придружава само от единия родител.
При пътуване на малолетни и непълнолетни чуждестранни граждани на ГКПП на международните летища в ОАЕ е необходимо да се представя издадено от родителите (съответно от настойниците или попечителите) пълномощно за пътуване, в което са вписани постоянният адрес на пътуващия/пътуващите и адресът по пребиваване в ОАЕ, включително данни за посрещащите/приемащите лица.
Изискването ще се прилага и в случай, че малолетните и непълнолетните чуждестранни граждани се придружават от трето лице.
На ГКПП допълнително следва да се представи и копие от удостоверението за раждане на пътуващия малолетен/непълнолетен.
В случай на придружаване от родител, чието фамилно име е различно от името на малолетното или непълнолетното лице, трябва да се представи копие от удостоверение за раждане, от което да е видна роднинската връзка между лицата.
Към момента от ОАЕ няма въведена задължителна форма за пълномощното, което следва да се представя при граничния контрол на международните летища. Властите не са съобщили и дали е необходима заверка на документите.
Не е налице и изискване за език на пълномощното, като следва да се очаква, че ще се приемат документи, издадени на английски и/или арабски език, съответно преводи. Препоръчва се ползването на многоезични извлечения от актовете за раждане.
В случай на основателни съмнения, местните власти си запазват правото да откажат достъп на лица до територията на ОАЕ и да депортират пътуващите малолетни и/или непълнолетни чуждестранни граждани.
Повече подробности и допълнителна актуална информация биха могли да бъдат получени от авиокомпанията, с която се планира осъществяването на полета на малолетното или непълнолетно лице.

 

Практически съвети

Полезна информация можете да намерите ТУК, както и ТУК.
 

Консулската служба към Посолството на Обединените арабски емирства (ОАЕ) в София е стартирала своята дейност и предоставя услуги на български и чуждестранни граждани.
Всички български документи, за които е необходима и се изисква легализация при ползването им в ОАЕ, следва първо да бъдат заверявани в Консулската служба към емиратското Посолство в София и после легализирани в Министерство на външните работи и международното сътрудничество (Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation - MOFAIC).
Обръщаме внимание, че MOFAIC е престанало да приема за легализация български документи (дипломи, удостоверения за раждане, товарителници и др.), които нямат заверка от Посолството на ОАЕ в София.
Непроменен остава режимът за легализация на емиратски документи, които е необходимо да послужат в България. Те трябва да бъдат легализирани първо в MOFAIC, а после в Генералното консулство на Република България в Дубай.
При необходимост от уточнения - consulate.dubai@mfa.bg

Дестинации